середа, 9 листопада 2016 р.

Урок

вивчення нового матеріалу
1 клас
Тема. Оспівування в усній народнопоетичній творчості рослин, якими прикрашали садибу ( калина, верба, чорнобривці, мальви та ін.), якими лікувалися ( звіробій, подорожник, чебрець та ін. )
                                                                                      Мета:  навчальна

1розкрити значення лікарських рослин у житті людини;

розкрити значення рослин –символів України в житті українських людей;

вивчити нові прислів’я, приказки, порівняння;

повторити вивчені народні пісні, приказки, прислів’я по темі;

навчити малювати український вінок;

формувати національну свідомість школярів;

розвиваюча

розвивати вміння розрізняти рослини за зовнішніми ознаками;

розвивати уміння спостерігати за рослинами;

розвивати мовлення;

виховна

виховувати дбайливе ставлення до рослин,

виховувати любов до рослин, бажання доглядати їх, охороняти

практична

практичне, використання у своєму мовленні вивчених пісень, ігор, прислів’їв, приказок.




ОБЛАДНАННЯ:

набір предметних малюнків «Лікарські рослини»;

набір предметних малюнків: біла хата, кущ калини, верба, мальви, півонія, мак, барвінок соняшник, гніздо ,лелеки;

засушений букет калини, магнітофон;

таблиці з надрукованими прислів’ями;

контурне  зображення вінка для кожного учня;

запис музичного супроводу пісні «Ой єсть в лісі калина»,

запис пісні «Гей у лузі червона калина похилилася»;

запис пісні «Чорнобривці», сл.М.Сингаївського.

ТИП УРОКУ вивчення нового матеріалу.

ФОРМИ НАВЧАННЯ: колективно – групова, індивідуальна.

ХІД УРОКУ

  1. ОРГАНІЗАЦІЯ УЧНІВ ДО УРОКУ
  2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

  1. Корекція опорних знань.
    Хвилинка спостережень
    Вчитель:
    -  Як виглядає небо? Чи є хмари?_Чи небо чисте і ясне?
    Очікувана відповідь.
    -  Небо чисте і ясне.
    Вчитель.
    -  Чи є опади?
    Очікувана відповідь.
    -  Ні, опадів немає.
    Вчитель.

  • Чи є сьогодні вітер?
    Очікувана відповідь.
    Ні, вітру немає.
    ( У календарі спостережень учні позначають , який стан неба сьогодні, наявність опадів.)
    Вчитель.
    - Зараз за календарем погоди порівняємо сьогоднішню погоду з погодою середи минулого тижня.  Що ви помітили?
    Очікувана відповідь.
    - Сьогодні, як і минулої середи, ясно, без опадів і без  вітру.

1287245284_58111345_e67d3bc52def2. Відгадування загадки

У вінку зеленолистім,

У червоному намисті

Видивляється у воду

На свою чудову вроду.

  1. Бесіда

  • Що таке калина?
  • Яка це рослина?
  • Ви вже знаєте про деякі лікарські рослини, які ростуть в полі, біля подвір’я, в лісі.
  • Пригадаємо які?

  1. Фронтальне опитування.

(Діти називають рослини і виставляють малюнки цих рослин на дошці.)

Подорожник –                    Обліпиха –

Ромашка -                  Мати – й – мачуха –

Чистотіл –                   Звіробій –

Кропива -                   Нагідки –

  1. Підсумкова бесіда

-  Ми повторили назви лікарських рослин, пригадали, коли найчастіше використовуються.

-  Кожна квітка України

Ще й лікарська рослина.

    Але в українців є улюблені рослини – символи, які не тільки оздоровлюють наше тіло, а й приносять для душі радість , з дитинства западають в душу.

  1. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

  1. Слухання вірша

  • А зараз послухайте вірш і скажіть, що було в садочку, і що там росло.
    ( Читання вчителем вірша )
    Намалюю маму,
     Намалюю тата,
    pleso205Далі – наш садочок,
    А в садочку – хата.
    Біля хати – квіти,
    Мальви і жоржини,
    Й, ніби, сонце сходить, -
    Соняшник за тином.
    Гарно в нашому садочку:
    І дерева ,і квітки –
    Чорнобривці та барвінок,
    Рута, м’ята, нагідки!
    ( Учні називають квіти, які запам’ятали.)
    2.Підсумок
  • Подивіться на дошку. Ось вона: біла, з ясними віконцями, з білими стінами, чепурна сільська хата. Завжди біля хати росло багато рослин, які мали не тільки лікувальні властивості, а й звеселяли людей, служили їм оберегом, тобто, захисником.

  1. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ.

  •  Сьогодні ми будемо говорити про рослини – символи, якими українці прикрашали хату, які садили у себе у господі. Як у народних піснях, прислів’ях, приказках, порівняннях оспівуються рослини – символи. До кінця уроку наша хата прикраситься рослинами. Ви пригадаєте, що ви вже про них знаєте, щось ви почуєте вперше.

  1. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Робота з підручником

  • Відкрийте книгу на сторінці 61.
  • Яка рослина зображена першою? (Калина.)
    а) Розповідь з елементами бесіди.
    - З давніх – давен. калина коло хати  - найперша й найвизначніша ознака оселі українця, символ рідної землі, батькової хати, невмирущості роду людського. Тому – то коло хати садять калину, що не переводився рід.
    - Не було в народній медицині помітніших ліків від застуди, як калиновий чай. Свіжі ягоди з медом та водою вживали при кашлі, серцевих недугах, для покращення травлення, для регулювання тиску.
    - А як потрібна була калина на різних святкуваннях, особливо, на весіллі. Коли пекли весільний коровай, то неодмінно прикрашали його калиновими кетягами.
    - Калина – найулюбленіша рослина – символ. З давніх – давен наш народ оспівував її у піснях. Наприклад, козацька пісня:
    Гей, у лузі червона калина.
    IMG_1476Гей, гей, засмутилася…
    А ми ж тую червону калину,
    Гей, гей, та піднімемо.
    А ми ж свою славну Україну,
    Гей, гей, та розвеселимо.
    (Звучить фонограма.)
            б) Спів пісні «Ой є в лісі калина».
            в) Підсумок.
            - Чи не тому, що це є улюблена рослина українців, її так дбайливо охороняють і доглядають. Наруга над нею вкривала людей ганьбою. Дітям, аби ті не ламали цвіту, казали: «Не ламайте калину, бо накличете мороз». А чи ви куштували калинові ягідки або калиновий чай?
    - Яка друга рослина зображена на малюнку в підручнику? (Верба.)
    - Не випадково калина і верба зображені першими. У народі кажуть:
    ( Діти читають з таблиці.)

БЕЗ ВЕРБИ І КАЛИНИ НЕМА УКРАЇНИ.


  • Зараз поговоримо про вербу. Захисником від хвороб та зла служила верба, освячена на Вербну неділю. Нею били кожного зустрічного і примовляли: «Будь великим, як верба, а здоровим, як вода, а багатим, як земля.» Виганяючи худобу навесні вперше на пасовище вдаряли її вербою, щоб уберегти від хвороб та всякої напасті.
    f0e23-imgp2830г) Читання учнями прислів’їв, приказок про калину і вербу.

a. ПРИСЛІВ'Я


Верба красна б’є прекрасно, верба біла – б’є за діло.

Пишна та красива, як калина.

Убралась в біле плаття, як калина в білий цвіт.

Щоки червоні, як кетяги калинові.

Молода дівчина така гарна, як калина.

Стоїть у дворі дівонька, як над ставом калинонька.

Ой ти , дівчино, червона калино,

Як мені на тебе дивитися мило.

b.     ПОВІР'Я


Під вербою діти водять хороводи, щоб швидко росли, як верба.

Верба край городу – відверне шкоду.

Не ламайте калину – накличете мороз. (Весною.)

018Де верба - там і вода.


Вчитель

  • Третя рослина, яка зображена – мальва.
  •  Мальва – це символ надії,
    РУЖА – віра,
    МАЛЬВА – надія,
    ПІВОНІЯ – ЛЮБОВ.

  1. Бесіда про квіти – символи.

c.      МАК


  • Ще здавна українські оселі прикрашають чудові квітники, на яких ростуть високі мальви з різнокольоровими квітами, яскраві чорнобривці, хрещатий барвінок, жовтогарячі нагідки, червона рута, соняшник.
  • Ці квіти – наші обереги, окраса нашого життя, символи української землі, історія нашого народу.

d.     ПРИСЛІВ'Я


Нема цвіту цвітнішого над маківочку,

Нема ж роду ріднішого, як маківочку.

  • %D0%BC%D0%B0%D0%BAНа Маковія у церкві воду і мак. Уся церква цвіте квітами. Жінки несуть до кожної ікони чорнобривці, жоржини, айстри, головки маку. Освячений мак та квіти сушать, їх насіння зберігають.
  • Маковим зерням обсипали садибу, щоб до неї не підступилося ніяке зло. Зерна маку сіяли у криницю,щоб закликати дощ.

  1. Гра «Мак».
    (Ведучий.)
    -Соловейку, Соловейку, сватку, сватку,
    Скажи нам, скажи нам,
    Як у полі сіють мак?
    (Всі діти відповідають хором і показують рухами.)

    • -  Ось так, ось так,
      Так у полі сіють мак.
      -Соловейку, Соловейку, сватку, сватку,
      Скажи нам, скажи нам,
      Як у полі сходить мак?
      • Ось так, ось так,
        Так у полі сходить мак!
        -Соловейку, Соловейку, сватку, сватку,
        Скажи нам, скажи нам,
        Як у полі цвіте мак?
    • -Ось так, ось так,
      Так у полі цвіте мак!
      -Соловейку, Соловейку, сватку, сватку,
      Скажи нам, скажи нам,
      Як у полі ріжуть мак?
    • -Ось так, ось так,
      Так у полі ріжуть мак!
      -Соловейку, Соловейку, сватку, сватку,
      Скажи нам, скажи нам,
      Як діточки їдять мак?
      • -Ось так, ось так,
        Діти їдять мак!

  1. Бесіда про  барвінок.

e.     wsprng02ЗАГАДКА


Цвіте синьо, лист зелений,

Квітник прикрашає,

Хоч мороз усе побив –

Його не займає. (Барвінок.)

f.       НАРОДНІ ПОРІВНЯННЯ


В’ється, як барвінок.

Зелена, як барвінок.

БАРВІНОК

Встала й весна, чорну землю

Сонну розбудила,

Уквітчала її рястом,

Барвінком укрила. (Т.Шевченко.)


БАРВІНОК – символ життя. Барвінок до людських осель тягнеться. Взимку відвар барвінку п’ють від простуди, влітку барвінком прикрашають святковий хліб, хату, плетуть з нього весільні букетики.


  1. Бесіда
    146991260-Які намальовані квіти залишились у вас на партах?
    БЕЗСМЕРТНИК – символ здоров’я. Чи виразки, чи вавочки – дуже добре гоїть.
    СОНЯШНИК
    НАРОДНІ ПОРІВНЯННЯ\
    Стоїть гарний, як соняшник у цвіту.

  1.  УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.

  1. Складання українського вінка.

  • 0FACAAB63DF6-3Із квітів, які росли навколо хат, дівчата плели вінки. Всього в українському вінку мало бути 20 квіток. Український віночок – не тільки краса, а й оберіг, бо в ньому є така сила, що біль знімає, волосся береже.
  • Розгляньте вінок, потім ви його намалюєте самостійно. Зверніть увагу на кольори квітів.
    348811РУЖА – віра,
    МАЛЬВА – надія,
    БЕЗСМЕРТНИК – здоров’я,
    БАРВІНОК – життя,
    ЦВІТ ВИШНІ, ЯБЛУНІ – материнська відданість і любов,
    ЛЮБИСТОК І ВОЛОШКА – відданість,
    РОМАШКА – дівоча чистота,
    ЦВІТ КАЛИНИ, ЯБЛУНІ, ВИШНІ – символ рідної землі, батьківської хати, краси дівочої
    ВПЛЕТЕНІ ВУСИКИ ХМЕЛЮ – розум,
    ДЕРЕВІЙ – символ нескореності.

  1. Малювання вінка.
    (Слухання запису пісні «Чорнобривці».)
  2. Вивчення вірша «Намалюю маму»

  1. ПІДСУМОК УРОКУ.

  • Що нового ви дізналися на уроці?
  • Що найбільше сподобалось?
  • Про які рослини ще б хотіли дізнатися?


  1. ukr_v

Немає коментарів:

Дописати коментар